Pre dopravu zadarmo
nakúpte ešte za 45,00
Košík. 0,00

Úvodník október 2023

Milí naši čitatelia,

v roku 1931 americký inžinier William Heinrich na základe údajov poisťovacej firmy, v ktorej pracoval, sformuloval teóriu, ktorá mu vyslúžila titul „otec bezpečnosti“. Heinrich si všimol, že pred každým veľkým pracovným úrazom dôjde v priemere k 29 menším úrazom a 300 incidentom, pri ktorých takmer došlo k úrazu. Na základe toho predpovedal, že keď sa zväčší bezpečnosť práce natoľko, že klesne počet menších úrazov, klesne aj počet vážnejších úrazov. Hoci sa o tomto „Heinrichovom zákone“ a presných pomeroch diskutuje dodnes, Heinrich svojou prácou významne prispel k vnímaniu potreby bezpečnosti pri práci.

Keď som sa pred pár dňami dozvedel o tejto zákonnosti, premýšľal som, kde všade by sa dala použiť. Napadlo mi, či by sa nedala aplikovať aj na náš vzťah s Pánom. Čo ak na jedno „veľké stretnutie“ s Pánom pripadajú desiatky či stovky „malých stretnutí“?

V tomto čísle Slova medzi nami budeme čítať o troch veľkých stretnutiach s Ježišom – o tom, ako Ježiša stretol Zachej, Mária Magdaléna a apoštol Tomáš.

Keď v evanjeliu čítame o tom, ako niekto stretol Ježiša tak, že mu to zmenilo celý život, môžeme nadobudnúť dojem, že išlo o osamotené udalosti; no nemuselo to tak byť. Je možné, že Mária Magdaléna bola už predtým niekoľkokrát v zástupe počúvajúcom Ježišovo kázanie. Zachej možno po večeroch premýšľal nad svojimi výčitkami svedomia. Tomáš zasa pred vyslovením svojho vyznania – „Pán môj a Boh môj“ – počul Petrovo vyznanie (pozri Mt 16, 16) a vyznanie mnohých iných ľudí. Ich veľké stretnutie s Pánom bolo pravdepodobne zavŕšením mnohých malých stretnutí.

To, či prežijeme veľké stretnutie s Pánom, nezáleží len na nás. Pán nám môže udeliť mimoriadnu audienciu aj bez predchádzajúcich „malých“ stretnutí. No je pravdepodobné, že ak sa s ním budeme stretávať často, častejšie prežijeme také stretnutie s ním, ktoré nám radikálne zmení život.

V menej celej redakcie vám prajem veľa malých i veľkých stretnutí s Pánom!

Lukáš Vaník, editor