Pre dopravu zadarmo
nakúpte ešte za 35,00
Košík. 0,00

Ako sa modliť za dospelé deti?

Nová kniha z nášho vydavateľstva

 Tento mesiac v našom vydavateľstve vychádza kniha, ktorú s radosťou privítajú všetci rodičia či už celkom dospelých detí. Táto kniha nesie názov Ako sa modliť za dospelé deti a vkladať ich do Božieho srdca.

Jej autori, manželia John a Therese Boucherovci, nám predkladajú príbehy a skúsenosti mnohých rodičov, ktorí zápasili s rôznymi ťažkosťami pri sprevádzaní svojich dospelých detí.

Ku každej kapitole prikladajú aj konkrétne modlitbové „cvičenie“ a vovádzajú nás tak do určitej formy modlitby za naše deti. Postupne prechádzajú rôznymi oblasťami života našich detí a ukazujú nám pritom, ako sa za ne môžeme modliť: ako sa napríklad modliť za to, aby prijali Božiu lásku, alebo aby našli svoje povolanie. Takisto nás učia duchovne sa púšťať svojich detí a nevnímať ich už viac ako malé deti, ktorými boli kedysi. Ako ochutnávku vám ponúkame časť úvodu tejto knihy.

Spočiatku to nevyzeralo ako vážny problém. Barbarin syn Mike si po práci zvykol dať pár pív a cez víkend k nim ešte pridal pár ďalších. Stále si však dokázal udržať prácu a svojej rodine nosil domov výplatu. No počas posledných mesiacov sa to zhoršilo – a veľmi. Barbara sa všemožne modlila, no zdalo sa jej, že jej modlitby zostávajú nevypočuté. Napokon jej manžel navrhol, aby si vzali dovolenku a dopriali si od celej tejto náročnej situácie trochu odstup.

Odišli teda do Kalifornie. Tam, v mestečku San Juan Capistrano, si Barbara v jednej kaplnke vyliala srdce. Tentoraz však boli jej modlitby iné. Neplakala, no doslova pozdvihla svoje ruky – a s nimi aj svojho syna Mika – k Bohu so slovami: „Vezmi si ho, Ježišu. Vzdávam sa. Odovzdávam ti ho. Odteraz je tvoj.“ V tej chvíli jej srdce zaplavil Boží pokoj. Barbara sa po návrate domov dozvedela, že v deň, keď sa modlila, Mike nasadol do auta a išiel na prvé stretnutie Anonymných alkoholikov. Vďaka Božej milosti tam chodí dodnes a už pätnásť rokov nepije.

Ako rodičia máme občas o svoje dospelé deti obavy. A je to celkom prirodzené. Lebo hoci sú naše deti už dospelé, zdá sa nám to ako včera, keď sme ich držali v náručí. Pamätáte si, aký to bol príjemný pocit? Len si spomeňte na všetky tie chvíle, keď ste svoje dieťa dvíhali z postieľky, jedálenskej stoličky či autosedačky. A aj keď už bolo vaše dieťa príliš ťažké, aby ste ho mohli dvíhať a držať na rukách, stále ste si nachádzali spôsoby, ako mu prejavovať náklonnosť. Možno vám napríklad sedávalo na kolenách alebo vedľa vás. Neskôr ste si toto dieťa túlievali k srdcu, vozievali ho na rôzne miesta, dávali mu jesť, kupovali mu oblečenie a pomáhali mu s domácimi úlohami. Vykonaním každého takéhoto rodičovského úkonu sa medzi vami posilňovalo vzájomné puto.

Toto puto je dodnes súčasťou vašej identity – aj keď už odvtedy uplynulo veľa času a dnes má vaše dieťa už dvadsať, tridsať či štyridsať rokov. No vy si toto silné puto s ním chcete stále udržať – a to aj po tom, čo si z vášho domu vynieslo poslednú škatuľu so svojimi vecami.

 

To najťažšie robí Boh

To, že po tom túžite, je dobré. No teraz, keď sú vaše deti už dospelé, potrebujete nový prístup a nové stratégie, ktoré vám pomôžu udržať toto vzájomné puto, byť im oporou a venovať im pozornosť. Zvlášť preto, že ich potreby nás často presahujú. My, autori tejto knihy, sme presvedčení, že najdôležitejšou stratégiou je pozdvihovať naše dospelé deti v modlitbe k Bohu a vkladať ich do jeho srdca. Toto robíme preto, lebo naše deti sú v prvom rade Božími deťmi. Veríme tiež, že Ježiš, náš Spasiteľ, je ochotný pomôcť nám a urobiť to najťažšie za nás. S jeho pomocou dokážeme v modlitbe dvíhať svojich synov a svoje dcéry k Otcovi. A skrze modlitbu sa uvoľňuje Božia láska voči nám aj voči nim. V nej dokážeme vymeniť svoje obavy za lásku prameniacu z Božieho srdca. Keď pozdvihneme svoje dospelé deti k Bohu, keď sa ich pustíme a odovzdáme mu ich, on môže pohnúť horami obáv a znechutenia. A zároveň nás namiesto toho môže osviežiť a vliať do nás útechu a radosť.

V tejto knihe vás budeme povzbudzovať, aby ste sa často zastavili a prosili Ducha Svätého o vedenie. Aby ste sa odovzdali novej slobode, ktorú vám chce Ježiš darovať v modlitbe. Keď to budete robiť, cez Boží dar modlitby bude vo vás rásť láska, pokoj, múdrosť, trpezlivosť, odpustenie i radosť. Vaše modlitby tak prinesú mnohé požehnania: viditeľné i neviditeľné. Keď budete v Božej prítomnosti zakúšať Pánovu lásku a opateru, budete vedieť čeliť svojim zápasom s ťažkými pocitmi – so strachom či s pocitom viny. Vaše modlitby odovzdania sa stanú plodným nástrojom zrodeným z obetavej lásky a dodajú vám silu na budovanie lepších vzťahov s vašimi dospelými deťmi. Vieme, o čom hovoríme, pretože sa to stalo aj nám. Práve tento mesiac sme v modlitbe odovzdávali svoje obavy i svoj strach o našu najmladšiu dcéru. A Boh nato požehnal náš telefonický rozhovor o jej finančnej situácii. Báli sme sa ho, no nakoniec nám vniesol hlbší pokoj a svetlo do toho, ako sa popasovať s jej potrebami.

Takže nestrácajte nádej! Keď sa modlíme za naše dospelé deti, Boh uvoľňuje svoje dary a plody Ducha Svätého. Zasahuje do rodinného života. Ponúka nám novú blízkosť vo vzťahu s nimi. A v neposlednom rade nám pomáha vnímať naše dospelé deti ako dospelých spoločníkov na ceste do neba, kam celý život smerujeme. Aj keď sa naše deti trápia, sú v nebezpečenstve, alebo prestali chodiť do kostola, Božia láska k nim a k nám je neobmedzená a bezhraničná. A keď sa za ne modlíme v mene Otca, v prítomnosti Syna a v moci Ducha Svätého, Boh koná. Ba bude s nami, a to takými spôsobmi, aké si ani len nedokážeme predstaviť.

 

Očakávajte viac Božej lásky

V priebehu čítania tejto knihy sa stretnete s viacerými rodičmi, ktorí sa modlili za svojich dospelých synov a dcéry. Poznáme matku Zebedejových synov, ktorá v Matúšovom evanjeliu prichádza za Ježišom (Mt 20, 20). Okrem nej poznáme aj iných svätorečených rodičov – napríklad svätú Alžbetu Setonovú (1774 – 1821), ktorá dobýjala nebo svojimi modlitbami za duchovné a morálne blaho svojich dvoch synov. A netreba zabudnúť ani na veľmi zbožných rodičov, akými boli Agostino a Stella Cabriniovci, ktorí vychovali svätú Františku Cabriniovú (1850 – 1917), misionárku, ktorá sa vydala cez oceán do Ameriky, aj keď oni sami sa báli opustiť svoje rodné mesto, v dôsledku čoho nedokázali nadobudnúť nejaký väčší majetok. Do tejto knihy sme však zaradili aj bežných ľudí, ktorí si pri pozdvihovaní svojich detí k Bohu pomáhajú Písmom, ružencom, žalmami či dokonca fotografiami. Okrem toho sa v nej s vami chceme podeliť aj s vlastnými poznatkami a skúsenosťami, ktoré sme nazbierali počas modlitieb za našich päť detí (ich mená sme pre zachovanie ich súkromia zamenili).

Prvých päť kapitol tejto knihy sa venuje modlitbám rodičov za novú lásku, za novú múdrosť od Boha, za novú nádej, za nové kristocentrické odpustenie a trpezlivejšiu dôveru vo vzťahu k našim dospelým deťom. Ďalšie štyri kapitoly rozoberajú modlitby odvíjajúce sa od potrieb našich dospelých detí: za vedenie dobrého duchovného života, za nájdenie životného povolania, za posilu v nebezpečenstve a za ich trvalé šťastie. Posledná kapitola je o vzájomnej podpore rodičov modliacich za svoje deti. Každá kapitola sa končí otázkami na zamyslenie a návodom na konkrétnu „modlitbovú zručnosť“, ktorá nám má pomôcť rásť v modlitbe a stávať sa čoraz lepšími a láskavejšími rodičmi.

Tak teda začnime. Prinesme svoje dospelé deti do Ježišovej prítomnosti a vložme ich do srdca láskavého Boha. Pamätajme pritom na to, že s Ježišom je všetko možné. Odvážme sa vyprosovať a sprostredkovať našim deťom ešte viac Božej lásky. A potom naberme odvahu povzbudiť aj druhých, aby sa ešte väčšmi usilovali spoznať Božiu lásku – a aby ju nevyprosovali len pre svoje dospelé deti, ale aj pre svoje netere, synovcov a vnukov.

„Aj ja vám hovorím: Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Ak niekoho z vás ako otca poprosí syn o rybu, vari mu dá namiesto ryby hada? Alebo ak pýta vajce, podá mu škorpióna? Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá nebeský Otec Ducha Svätého tým, čo ho prosia!“ (Lk 11, 9. 11 – 13).