Pre dopravu zadarmo
nakúpte ešte za 45,00
Košík. 0,00

Pánov hlas

Ako sa nám prihovára Pán?

Čo ti prichádza na um, keď uvažuješ o Božom hlase? Možno si ho predstavuješ ako hlboký mužský barytón. Alebo ako tajomný, lahodný šum, aký počul Eliáš (pozri 1 Kr 19). Samozrejme, nik z nás nepozná „farbu“ Božieho hlasu. No vieme, že Boh sa rád prihovára svojmu ľudu!

Boh hovorí neustále – počujeme ho hovoriť už na prvých stránkach Písma. Volá, prikazuje a kladie otázky. Učí, dáva prisľúbenia a žehná. Hovorí neustále – a jeho slová majú moc.

Boh vyhlásil: „Buď svetlo…“ a začal existovať celý vesmír (Gn 1, 3 – 25). V záhrade sa prihováral Adamovi a Eve; Noemovi povedal, aby postavil archu, a Abrama vyzval, aby odišiel zo svojej rodnej krajiny (pozri Gn 1, 28 – 30; 6, 13 – 21; 12, 1 – 3). Prihováral sa Mojžišovi i prorokom. Najplnšie sa nám prihovoril skrze Ježiša, vtelené Slovo. A prostredníctvom Ducha Svätého sa nám prihovára aj dnes.

Náš Boh sa nám túži prihovárať, pretože chce, aby sme ho poznali a počúvali jeho slová plné lásky. On je náš Otec a ako otec nás chce učiť a sprevádzať. Preto chceme tento mesiac hlbšie skúmať, ako sa nám prihovára Boh a ako ho môžeme počuť a odpovedať na jeho hlas. Na začiatok sa teda pozrime na to, ako Boh komunikoval so svojím ľudom v Starom zákone.

 

Pozvanie vstúpiť do vzťahu

Kniha Genezis hovorí, že prví rodičia komunikovali s Bohom úplne bez prekážok. Prostredníctvom stvorenia zakúšali jeho dobrotu a úplne nehatene s ním komunikovali (pozri Gn 1, 28 – 29; 2, 15 – 20). Predtým než do sveta vstúpil hriech, ľudia sa zhovárali s Bohom priamo a jasne počuli aj Božie odpovede. Vo svojom vzťahu s ním nepociťovali žiadnu hanbu ani odcudzenie a radi počúvali a poslúchali jeho slová.

No do Adamovho a Evinho sveta vstúpil ďalší hlas: hlas hada. Tento hlas prekrúcal Božie slová. On zmiatol tento ľudský pár a uviedol ich do pochybností. Adam a Eva začali pochybovať o Božích slovách i o Božej dobrote. „Naozaj vám Boh zakázal jesť zo všetkých stromov záhrady?“ (Gn 3, 1) Žiaľ, Adam a Eva sa nepridŕžali toho, čo povedal Boh, a nevytrvali v dôvere v Božiu dobrotu. Namiesto toho sa rozhodli radšej počúvať hlas hada.

V dôsledku toho prišli o svoju nevinnosť a aj o blízkosť a dôveru, ktorú prežívali vo svojom vzťahu s Bohom. Od tej chvíle počuli Boží hlas cez filter hanby, v dôsledku ktorej sa začali vyhýbať Pánovi. Namiesto toho, aby sa k nemu rozbehli, skryli sa (Gn 3, 8 – 10). Nežný Boží hlas, ktorý im kedysi prinášal múdrosť a dával im zakúšať Božiu lásku, v nich teraz vyvolával strach. Odrazu sa obaja začali brániť a snažili sa vyhnúť prevzatiu zodpovednosti za to, čo vykonali (3, 12 – 13). Boh Adama a Evu vyhostil zo záhrady (3, 23). Odrezaní hriechom od Boha už nedokázali bez prekážok komunikovať so svojím Stvoriteľom. V takomto rozpoložení sme aj my. Pre dedičný hriech aj my prežívame izoláciu, strach a nevieme začuť a počúvať Boží hlas.

 Pouvažuj: Prečo ty utekáš pred Pánom a vyhýbaš sa jeho hlasu?

 

Hlas milosrdenstva

No Boh Adama a Evu neopustil. Mohol povedať: „Nech si teda poradia, ako vedia,“ no neurobil to. Aj keď im jasne vysvetlil dôsledky ich neposlušnosti, prisľúbil im tiež Vykupiteľa, ktorý premôže moc hriechu (Gn 3, 15). Obliekol ich a prikryl ich nahotu a hanbu (3, 20 – 21). Nenechal ich bez nádeje.

Boh sa vo svojom milosrdenstve aj naďalej prihováral Adamovým potomkom – prostredníctvom stvorenia, prostredníctvom návštev anjelov aj vízií a snov. Prihováral sa aj jednotlivcom, napríklad Noemovi, Abrahámovi, Izákovi a Jakubovi a uzatváral s nimi zmluvy. Zachránil Lota a jeho rodinu pred zničením Sodomy (Gn 19, 16 – 17). Zjavil sa Izákovi a sľúbil mu, že požehná jeho i jeho potomkov (26, 24). Dokonca sa milosrdnými slovami prihovoril prostredníctvom Jozefa Jakubovým synom, ktorí chceli tohto svojho brata zabiť (Gn 44 — 45).

V každom pokolení Boh oslovoval svoj ľud a usiloval sa ho pritiahnuť bližšie k sebe. Boží ľud ho nie vždy počúval, no on sa pre svoju lásku svojho ľudu nikdy nevzdal. Naďalej hľadal cesty a spôsoby, akými by svojmu ľudu mohol zjaviť svoje milosrdenstvo.

 

Božie pozvanie

Keď boli Izraeliti štyristo rokov otrokmi v Egypte, mysleli si, že Boh ich nadobro opustil. No on videl ich utláčanie a vyzval Mojžiša, aby jeho ľud vyviedol z Egypta. Mojžiš na prvý pohľad nevyzeral ako ideálny kandidát na toto poslanie, no Boh si ho vybral a upútal jeho pozornosť horiacim kríkom. Počas toho, ako Mojžiš pásol svoje ovce, Boh ho pozval, aby mal účasť na vyslobodení Božieho ľudu: mal vyzvať faraóna, aby prepustil Izraelitov a dovolil im odísť (Ex 3, 1 – 22).

Keď Boh komunikuje so svojím ľudom, často sa nám prihovára spôsobmi, ktorým rozumieme. Mojžišovi sa prihovoril počas toho, ako sa staral o svoje ovce. Aj nám sa prihovára uprostred našich každodenných povinností; priťahuje našu pozornosť a otvára nám srdcia, aby sme ho mohli počuť. A po tom, čo upúta našu pozornosť, poodhalí nám svoju túžbu opäť nás – a celý svoj ľud – pritiahnuť k sebe. Boh neustále pracuje na záchrane svojho ľudu a, tak ako Mojžiša, aj nás pozýva, aby sme priložili ruku k dielu a mali účasť na tomto spásonosnom poslaní.

Pouvažuj: Ako sa Boh pokúšal upútať tvoju pozornosť?

 

Uisťujúci hlas

Mojžiš, ohromený svojím stretnutím s Bohom, si zo strachu skryl tvár. Protestoval, že nie je hodný takého povolania, a vyjadril svoje obavy, že ho tento ľud odmietne (Ex 4, 6. 11 – 13). No Boh naďalej trpezlivo opakoval posolstvo o svojej vernosti: Ja budem s tebou, ja ti pomôžem, ja ti vložím do úst slová, ktoré povieš (porov. Ex 3, 12. 14 – 22). Dokonca mu ukázal, že bude s ním aj prostredníctvom jeho brata Árona, ktorý mu pomôže s príhovormi adresovanými ľudu. A prisľúbil mu aj mocné znamenia, ktoré vykoná, aby presvedčil faraóna.

Božie uistenie pohlo Mojžiša k tomu, aby nabral odvahu a pustil sa do napĺňania svojho poslania, no, čo bolo ešte dôležitejšie, v jeho srdci sa usídlilo Božie posolstvo o spáse. V ďalších rokoch sa Mojžiš stal Božím hlasom pre svoj ľud, keď im zvestoval presne tie isté pravdy, ktoré Boh oznámil predtým jemu: Boh je s tebou. Môžeš mu dôverovať. On ťa neopustí (porov. Nm 14, 9; Dt 1, 29 – 32; 4, 31).

Podobne ako Mojžiš, aj my sa možno bojíme Božieho hlasu a váhame, či ho máme poslúchnuť. No Boh, ktorý mal trpezlivosť s Mojžišom, má trpezlivosť aj s nami. Aj nám sa prihovára a prináša nám svojimi slovami nádej: Ja som s tebou – neboj sa. Neopustím ani teba, ani tvoju rodinu. Poď ku mne; dôveruj mi. Ja som verný. Ak sa zastavíme, aby sme sa započúvali, začujeme hlas, ktorý nás uteší a naplní nás aj odvahou.

Pouvažuj: Ako si už začul Pánov hlas?

 

Výzva počúvať a poslúchať

Na hore Sinaj dal Boh Mojžišovi Desatoro prikázaní, ktoré mali ľudí naučiť, ako majú žiť (pozri Ex 20). Mojžiš Izraelitom neskôr pripomenul, že aj oni počuli Boží hlas, no bolo to na nich príliš (Dt 5, 4. 22). Nechceli počúvať Boha priamo, a tak po tom, čo si Mojžiš vypočul to, čo im Boh chcel povedať, požiadali ho, aby bol on ich hovorcom. Pritom sľúbili, že budú poslúchať Božie príkazy a usmernenia, ktoré im Mojžiš oznámi, a konať podľa nich.

Izrael ukázal, akí nestáli sú ľudia v odpovedaní na Boží hlas. Sľúbili, že budú poslúchať Božie slovo, no napokon to nerobili. Boh im opakovane ukazoval svoju vernosť tým, že sa staral o ich potreby (Ex 16). No Boží ľud sa aj tak boril s dôverou v Boha a zabúdal na Pánove slová.

Pri Masse a Meríbe pokúšali Pána, ktorý kvôli nim nechal tiecť vodu zo skaly (Ex 17). Hoci k nim bol Boh vtedy štedrý, predsa im pritom čosi vytkol: on prehovoril, a oni neverili. Žalmista túto udalosť dokonca používa ako varovný príklad: „Čujte dnes jeho hlas: ,Nezatvrdzujte svoje srdcia‘“ (Ž 95, 7 – 8).

Zdá sa nám, že tento paradox sa opakoval počas celých dejín Božieho ľudu. A dochádza k nemu i dnes. Boh chce mať s nami vzťah a my prahneme po tom, aby sme počuli jeho hlas. No niekedy jeho hlas nedokážeme počuť, pretože nás ohlušujú naše obavy, potreby a túžby. Prosíme ho, aby sa nám prihováral, aby nás viedol a pomáhal nám. A Boh vo svojom milosrdenstve hovorí, no nám sa niekedy nepáči, čo nám hovorí. Občas si dokonca voči jeho hlasu zatvrdzujeme srdce.

No Boh napriek tomu hovorí slová milosrdenstva a spásy, uistenia a prikázaní. Neustále na nás volá, aj keď máme problém s chápaním jeho slov. Preto poslal Ježiša, svoje živé Slovo a hlas milosrdenstva. V našom druhom článku preskúmame to, ako sa nám Boh prihovára skrze Krista – a ako na toto jeho Slovo môžeme odpovedať.