Pre dopravu zadarmo
nakúpte ešte za 45,00
Košík. 0,00

Nové knihy od Adama Szustaka

Marián Kováčik

Poľský dominikán Adam Szustak je nesmierne tvorivý  a aktívny človek. V deň, keď píšem tento text, dal na svoj youtubový kanál Langusta na palmie už 1207. pokračovanie série Wstawaki. Štyri hodiny po jeho zverejnení malo video 16 175 zhliadnutí. Predošlé časti majú priemerne okolo 60 tisíc zhliadnutí. Čo je na tomto autorovi a na jeho videách/textoch také zaujímavé, že desaťtisíce ľudí si dajú každý deň tú námahu a nájdu si čas pozrieť si a vypočuť jeho myšlienky?

Adam Szustak je kazateľ. Jeho zmyslom života je staré dominikánske heslo: Hlásať evanjelium všetkým, všade a všetkými spôsobmi. A presne to robí. Má od Boha dar vidieť Božie pôsobenie okolo seba a upozorňovať naň ľudí. Aj čitatelia na Slovensku sa mohli o tom presvedčiť pri čítaní knihy #ešte5minút. Má schopnosť pútavo a zrozumiteľne približovať texty Svätého písma. O tom sme vydali jeho knihy Evanjelium pre nenormálnych, Hrniec strachuVrch prísľubov. K nim teraz pridávame ďalšie dve knihy – Balady a romanceO šiestej ráno.

 

Balady a romance

Samotný názov je dosť „opotrebovaný“ – použil ho už Adam Mickiewicz i Jan Neruda. No kým pri týchto autoroch ide o básnické zbierky a diela, otec Szustak týmto názvom vyjadruje niečo iné. Píše totiž (teda najprv hovorí, lebo celá kniha je skráteným a upraveným prepisom jeho prednášok a videí) o vytváraní vzťahu medzi mužom a ženou, o tom, ako upútať niečiu pozornosť, ako randiť, ako formovať vzťah chlapca a dievčaťa tak, aby dospeli k správnemu rozhodnutiu, či majú alebo nemajú spolu uzavrieť sviatostné manželstvo.

Autorove myšlienky a rady vyplývajú z jeho mnohoročných skúseností pri sprevádzaní mladých ľudí – napríklad z obdobia, keď mal v Krakove na starosti dominikánske centrum pre vysokoškolákov. Ale tiež z mnohých stretnutí, duchovných cvičení, obnov a prednášok, ktoré dáva po celom svete.

Z bohatého obsahu knihy spomeniem len pár myšlienok, ktoré som asi prvý raz čítal tak jasne sformulované. Prvou je nutnosť už od začiatku – teda od prvých rande – do vzťahu investovať. To znamená nečakať, že sa to nejako vyvinie, ale cieľavedome sa navzájom poznávať. Je dôležité, aby sme do vzťahov nikdy nevstupovali preto, že si chceme užiť, zaflirtovať, mať nejaký zážitok, lebo v takom prípade toho druhého neberiem vážne ako osobu, ale ako vec, ktorú použijem a kedykoľvek ju môžem zahodiť. Iste, nejdem na prvé rande s myšlienkou na sobáš, ale idem naň skúmať, či sa ten alebo tá javí ako vhodný a súci človek pre prípadný ďalší vzťah.

Druhou myšlienkou je zmysluplné trávenie spoločného času. Teda nielen chodiť na výlety či pozerať filmy (dodal by som: blázniť sa s partiou na nejakých večierkoch či eventoch), ale spoznávať toho druhého v jeho prirodzenom prostredí, spoznávať nielen jeho klady, ale aj mínusy, mať zoznam tém, ktoré treba nutne prerozprávať.

Dôležitou myšlienkou je aj čas trvania vzťahu pred sobášom. Autor pripomína, že ak dvojica po dvoch alebo troch rokoch, nevie, či chcú spolu žiť vo sviatostnom manželstve, tak niečo nie je v poriadku (samozrejme, sú aj výnimky).

Aký je zmysel prípravy na sobáš a svadobnú hostinu? To, ako sa mladý pár k tomu stavia a ako to robí, často naznačuje, ako budú spolu vychádzať po svadbe. Táto príprava je totiž ich prvou spoločnou „akciou“ a odhaľuje, ako sa vedia zladiť, ako vedia hľadať kompromisy, ako budú spolu ďalej vystupovať voči bližšej i vzdialenejšej rodine…

Bonusom tejto knihy je aj niečo pre manželov – štyri ročné obdobia manželstva, ich obsah a význam, ako zvládať problémy a krízy v čase zimy… Nutnosť žiť v trojici – s Bohom uprostred.

Kniha má 248 strán formátu A5, je plnofarebná v lepenej väzbe a maloobchodná cena je 15,55 €.

 

O šiestej ráno

Druhú knihu, ktorú dnes chcem krátko predstaviť, je prepis Szustakových videí, ktorými sa celý rok prihováral svojim nasledovníkom („followerom“) každý deň o šiestej ráno. Jej obsahom boli krátke príhovory, pre ktoré ako vedúcu myšlienku používal citáty – z Písma, z výrokov svätých, z filmov, z múdrosti internetu, od širokej škály v nejakom zmysle významných ľudí (vedcov, prezidentov, umelcov…).

Výber citátov je obdivuhodný a rozsiahly (366 textov, aj pre prípad priestupného roku), no oveľa obdivuhodnejšia je autorova schopnosť nájsť aj v zdanlivo úplne svetských myšlienkach náplň, ktorá nám môže pomôcť viac sa priblížiť k Bohu a k ľuďom. A práve toto ma asi najviac v knihe oslovilo – ťah k ľudom. Dôraz na to, že byť kresťanom znamená nesústreďovať sa na seba, prípadne na vlastnú svätosť (hoci je to veľmi dôležité), ale na ľudí, okolo nás, ktorí potrebujú vidieť, čo znamená byť kresťanom v dnešnom svete.

Samotný autor dal svojej knihy podnadpis Predkávový pandovo-filozoficko-humoristicko-filmový motivačný denník. Sú to teda texty na každý deň, ktoré nám majú hneď ráno zdvihnúť náladu, nakopnúť nás, aby sme „pohli zadkom“, aby sme sa neutápali v sebaľútosti, ale menili svet.

Niekoľko náhodne vybraných citátov, ktoré vás môžu navnadiť na čítanie tejto knihy:

„Každý človek raz umrie, ale nie každý skutočne žil.“ (z filmu Statočné srdce)

„Neber život tak vážne. Aj tak sa z neho živý nedostaneš.“ (Elbert Hubbard)

„Človek sa nerodí pre pôžitky, ale pre radosť.“ (Paul Claudel)

„Pesimista vidí ťažkosť v každej možnosti. Optimista vidí možnosť v každej ťažkosti.“ (Winston Churchill)

„Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí“ (Mt 9, 12).

„Človek nie je nikdy taký veľký, ako keď kľačí.“ (svätý Ján XXIII.)

„Odvaha znamená vedieť, čoho sa netreba báť.“ (Platón)

 

Kniha O šiestej ráno má 560 strán formátu A5, je plnofarebná, v šitej väzbe a vzhľadom na svoj rozsah (je to najrozsiahlejšia kniha, akú sme za vyše dvadsať rokov vydali) je jej maloobchodná cena 18,99 €.

 

P.S.: Kým som tento text dopísal, dosiahlo video spomínané v úvode už 33 340 zhliadnutí. Adam Szustak patrí medzi najvplyvnejších katolíckych influencerov.